«Шевченко, Пушкін, Козимиренко і...цигани»
Одним із результатів науково-дослідницької діяльності циганського театру «Романс» стала участь етнографа Олексія Данілкина у Четвертих Міжнародних Шевченківських читаннях на запрошення Шевченківського Національного Заповідника 16 квітня ц.р. у місті Каневі.
У заході прийняли участь також дослідники з України, Казахстану, Башкортостану, Росії, керівники вітчизняних вузів, дипломати.
В доповіді Олексія Данілкина «Переклади творів Т.Г. Шевченка ромським поетом Михайлом Григоровичем Козимиренком та іншими авторами» було висвітлено невідомі сторінки біографії М. Козимиренка, його творчі методи, спогади про спілкування з ним. А також було зазначено, що за маловідому гравюру Т.Г.Шевченка «Циганський табір», яку виявила, дослідила і опублікувала мистецтвознавець, колега і друг циганського театру «Романс» Неля Потапова, Тарас Шевченко отримав звання академіка.
Сенсаційним повідомленням учасникам читань стало оприлюднення інформації про виявлену О. Данілкиним гравюри «Пушкін в домовині» за малюнком з натури самого Кобзаря, який він зробив 29 січня 1837 р. біля другої години ночі в усипальниці з тілом Пушкіна, до якої його привезли друзі геніального поета.
Від імені творчого колективу театру «Романс» Музею Шевченка в Каневі передано портрет перекладача творів Кобзаря на циганську мову Михайла Козимиренка та примірник монографії «Культура циган України:минуле і сучасне» з дарчим написом, виданої в 2000 р. О.Данілкиним за сприяння театру і Міжнародного Фонду «Відродження», в якій надруковано фотографії та архівні матеріали ромського поета Міхи Козимиренка.
20.04.2015 р.